Ukr Rus Pl              

 
     
 

Ти можеш полегшити собі життя і вирішити свої проблеми протягом 24 годин, від моменту - "я вирішив", з моменту зараз. Живи зараз, дій зараз, і не надійся, що щось відбудеться само, коли-небудь, колись у майбутньому. Позбудься проблем зараз, а не колись у майбутньому. Насолоджуйся моментом зараз, це єдине, що приносить нам радість життя, тому що все, що з нами відбувається, відбувається саме в моменті зараз.

www.urolog24.com - Уролог 24
 

 
     
 
 

Сечо-кам'яна хвороба
 

Сечокам'яна хвороба - захворювання, що характеризується утворенням у ниркових мисках або їх чашечках каменів. У світі дане захворювання діагностується у 10-15% людей. За останні десятиліття відзначається неухильне зростання захворюваності.

 

Сечокам'яна хвороба - багатофакторне захворювання, існує безліч різноманітних причин, що призводять до каменеутворення: спадковість, порушення обміну кальцію, фосфору, аномалії розвитку сечовивідних шляхів, хронічні інфекційно-запальні захворювання сечових шляхів, захворювання ендокринної системи і т.д. Склад і форма каменів відрізняють в залежності від речовини, з якого вони складаються.

Ниркова колька.

Як правило, сечокам'яна хвороба довгий час протікає безсимптомно. Одним з найчастіших початкових проявів сечокам'яної хвороби є ниркова колька - різка, раптова, дуже інтенсивний біль в попереку на стороні ураження, що віддає в стегно, пах, статеві органи. Неможливо знайти положення тіла, що сприяє полегшенню болю (як, наприклад, при запальних захворюваннях шлунково-кишкового тракту). Біль може супроводжуватися частими помилковими позивами до сечовипускання, нудотою, блювотою. Найбільш часта причина ниркової коліки - камені порівняно невеликого розміру (4-7 мм), які вийшли з нирки з струмом сечі і застрягли в сечоводі, порушивши його прохідність. Знизити інтенсивність болю, як правило, допомагають спазмолітичні препарати.

 

Іншими проявами сечокам'яної хвороби можуть бути: періодичні ниючі болі в попереку, домішки крові в сечі - такі симптоми характерні для більш великих каменів чашок і миски нирок. Як правило, розмір таких конкрементів перевищує 1 см, а при несвоєчасному зверненні до лікаря можуть досягати досить великих розмірів - до 5 см. Зустрічаються також гігантські, так звані, кораловидні камені, що заповнюють собою всі чашечки і миску нирки.

Для діагностики та визначення тактики лікування сечокам'яної хвороби необхідно:

1.виконання загального аналізу сечі та клінічного аналізу крові: дані методи дозволять визначити тип сольового складу каменю, наявність і вираженість запального процесу і інфекції в сечових шляхах

2.ультразвукове дослідження - найбільш простий метод візуалізації нирок, дозволяє визначити наявність порушення відтоку сечі з нирки. Рекомендується як метод скринінгу (динамічного спостереження) сечокам'яної хвороби, тому що дозволяє виявити початкові ознаки утворення конкрементів (мікроліти, "пісок") - дрібні камені розміром 2-3-4 мм, а також запідозрити наявність великих каменів нирки.

3. оглядовий рентгенівський знімок сечовивідних шляхів - як правило використовується в екстреній діагностиці сечокам'яної хвороби. Можна визначити розмір каменю та його локалізацію, проте близько половини всіх сечових каменів є рентген-негативними, їх просто не видно на знімках.

4. комп'ютерна томографія нирок (у деяких випадках - із застосуванням спеціальної контрастної речовини, яка вводиться внутрішньовенно) - "золотий стандарт" діагностики сечокам'яної хвороби. Дозволяє отримати точну інформацію про розмір, локалізації та щільності каменю. Як правило це дослідження визначає подальшу тактику лікування.

Лікування сечокам'яної хвороби.

Невеликі камені нижнього відділу сечоводу (до 5 мм), які знаходяться безпосередньо на виході в сечовий міхур можуть самостійно відійти на фоні спазмолітичної терапії. Існує ряд медикаментозних препаратів, розслаблюючих сечовід і дозволяють каменю вийти. Однак ці препарати повинні призначатися лікарем- урологом, після належного обстеження. Ні в якому разі не слід займатися самолікуванням, а саме:

1. застосовувати народні засоби (з інтернету, за рекомендацією друзів або родичів для видалення каменів з нирки, сечоводу)

2. самостійно купувати медикаменти в аптеці керуючись вказівками фармацевта, який не є лікарем, а лише продавцем ліків.

Самолікування при нирковій коліці може призвести до втрати дорогоцінного часу, посилення важкості захворювання, прогресуванню запального процесу (аж до утворення гнійних змін в нирці, що може призвести до травматичної відкритої операції і навіть до видалення нирки). Слід швидше звернутися до фахівця. Коли камінь у сечових шляхах великого розміру та ймовірність його самостійного відходження низька застосовуються різні види літотрипсії.

Літотрипсія - руйнування каменю сечових шляхів з використанням різних видів енергії (ультразвукова, лазерна, пневматична, електро-гідравлічна, П'езо- електрична та ін)

Існує кілька типів літотрипсії, дроблення каменів:

Дистанційна літотрипсія (ДЛТ) - метод, при якому камінь руйнується під дією ударних хвиль, що підводиться зовні спеціальним генератором – літотріптером. Введено в клінічну практику в 1970-х роках. Як правило, дистанційна літотрипсія проводиться без наркозу. Даний вид лікування - найменш інвазивний, однак має ряд обмежень і побічних ефектів:

1. під дією ударної хвилі завжди пошкоджуються здорові тканини, що оточують камінь, в тому числі і тканина нирки

2. осколки зруйнованого каменю, виходячи назовні з сечею, часто викликають ниркову кольку. Тому недоцільно, а іноді й небезпечно, дробити великі камені нирок 3. камені з високою щільністю не схильні до дії ударних хвиль літотриптора 4. для повного дроблення і руйнування каменю може знадобитися кілька операцій

Покази до дистанці літотрипсії:

1. рентген-позитивні камені сечоводу більше 0,5 см,

2 камені миски та чашок нирки менше 2 см

Контактна літотрипсія - порівняно новий малоінвазивний ендоскопічний метод дроблення каменів. Під наркозом спеціальний тонкий ендоскоп заводиться в сечовий міхур, потім у сечовід, а при необхідності - в миску нирки. Дана операція дозволяє дробити камені під візуальним контролем і сприяє повному звільненню від каменя за одну процедуру. Проводиться повністю ендоскопічно, без порушення шкірних покривів.

Розрізняють такі види контактної літотрипсії:

ультразвукова, пневматична, лазерна.

1. Ультразвукова літотрипсія дозволяє розбити камінь на дрібнодисперсні фрагменти (менше 1 мм) і евакуювати їх шляхом аспірації. Застосування методу обмежено щільністю каменю: дроблення можливо тільки при низькій щільності, при середній і високій щільності каменю ультразвук неефективний.

2. Пневматична літотрипсія - вплив на камінь здійснюється аналогічно ударному молотку (які використовуються при дорожньо-будівельних роботах). Кілька точних імпульсів дозволяють швидко зруйнувати камінь на невелику кількість дрібних частин, які потім безперешкодно витягуються назовні з використанням спеціальних ендоскопічних щипців і петель. Однак даний вид дроблення неефективний для дуже щільних каменів і не підходить для руйнування каменів в нирці.

 

3. Лазерна літотрипсія - універсальний метод. Використання потужного лазера дозволяє дробити в пил навіть самі щільні камені як у сечоводі, так і в нирці. Сучасні тонкі і гнучкі ендоскопи дозволяють виявити і зруйнувати камінь лазером в будь-якому відділі чашково-мискової системи нирки. Дроблення проводиться під постійним візуальним контролем, що практично виключає великі залишкові камені. Ця операція з видалення каменів є найбільш сучасною на справжній момент.

Контактна літотрипсія дозволяє виконувати дроблення каменів у всіх відділах сечоводу і нирки. Щільність каменю не має значення. Пошкодження оточуючих камінь здорових тканин при цьому відсутня.

При цьому забезпечується досить швидке одужання і повернення до повсякденних справ: пацієнти, як правило, виписуються вже на 1-2 добу після операції.

Перкутанная (черезшкірна) літотрипсія - застосовується для дроблення великих і кораловидних каменів в мисці і чашечках нирки. Метод виконується під наркозом .Робиться невеликий прокол шкіри в поперекової області в проекції нирки. Через цей прокол у миску нирки, безпосередньо до каменя підводиться ендоскоп з ультразвуковим літотриптором. Ультразвукове дроблення дозволяє зруйнувати камінь на дрібні (менше 1 мм) фрагменти і повністю відмити їх з нирки. Виписка відбувається, як правило, на 3-4 день після операції.

Після ендоскопічних операцій рекомендується прийом рослинних уросептіков (таких препаратів, як пролит, Канефрон, роватінекс та ін, дозування і тривалість курсу лікування визначаються лікарем), а також динамічне спостереження. Сечокам'яна хвороба - хронічне захворювання, для профілактики рецидивів необхідний питний режим (з споживанням рідини 1,5-2-2,5 літра на добу залежно від конституції людини) і корекція харчування.

Відкриті операції з приводу лікування сечокам'яної хвороби (видалення каменів з нирок і сечоводу) в даний час застосовуються досить рідко, в складних випадках або коли виконати малоінвазивне ендоскопічне втручання технічно неможливо.

Таким чином, маючи весь арсенал методів лікування сечокам'яної хвороби, можна роздрібнити будь-який камінь у будь-якому відділі сечовивідних шляхів (камінь нирки, камінь сечоводу та ін.)

 

Повернутися назад (ЗАХВОРЮВАННЯ)
 

 

 

 

Завжди раді Вам допомогти!

 

 

 

 
 
   


            

 


    
2013 © Всі права захищені.