Ukr Rus Pl              

 
     
 

Ти можеш полегшити собі життя і вирішити свої проблеми протягом 24 годин, від моменту - "я вирішив", з моменту зараз. Живи зараз, дій зараз, і не надійся, що щось відбудеться само, коли-небудь, колись у майбутньому. Позбудься проблем зараз, а не колись у майбутньому. Насолоджуйся моментом зараз, це єдине, що приносить нам радість життя, тому що все, що з нами відбувається, відбувається саме в моменті зараз.

www.urolog24.com - Уролог 24
 

 
     
 
 

Варикоцеле
 

Яєчка є симетричними органами, але при цьому їх кровопостачання має деякі відмінності.

Артеріальна кров і в праве і в ліве яєчко потрапляє переважно через симетрично розташовані яєчкові артерії, що відходять безпосередньо від черевної аорти.

Відтік венозної крові з правого яєчка відбувається переважно по правій яєчкової вені, що впадає під гострим кутом безпосередньо в нижню порожнисту вену. З лівого яєчка велика частина венозної крові відтікає по лівій яєчкової вені, яка під прямим кутом впадає в ліву ниркову вену, що є притокою нижньої порожнистої вени. Тиск в нижньої порожнистої вени становить близько 3 мм.рт.ст., в лівій нирковій вені - близько 6 мм.рт.ст., тобто в 2 рази більше . Не потрібно бути великим фахівцем в гідродинаміці, щоб припустити, що лівій яєчкової вені «працювати» доводиться в більш «складних» умовах, долаючи більший опір крові. Для того щоб перешкоджати зворотному току крові яєчковая вена має внутрішні «клапани», що пропускають кров тільки в потрібному напрямку (від яєчка). Однак у ситуаціях, коли з різних причин клапанні механізми яєчкової вени перестають справлятися зі своєю функцією, кров починає «повертатися» до органу. У результаті цього венозна мережа яєчка (звана «гроздьєвидне сплетіння») починає переповнюватися і перерозтягуватися. Кровотік виявляється у своєрідному «корку»: артеріальний приплив збережений, а венозний відтік порушений.

Варикоцеле

До чого це веде?

Порушується кровопостачання і, відповідно, харчування яєчка. Розвивається набряк органу, його ішемія з подальшою атрофією. Як наслідок страждають специфічні функції яєчка: утворення сперматозоїдів (сперматогенез) і вироблення чоловічих статевих гормонів (андрогенів). Тривале існування варикоцеле - серйозний фактор ризику розвитку безпліддя.

Крім того, в останні роки з'являються статті, що вказують підвищення ризику «раннього чоловічого клімаксу» у зрілих чоловіків, які страждають варикоцелє.

Варикоцелє - часте захворювання. Їм страждають до 25% осіб у віці від 15 до 30 років (хоча захворювання може зустрічатися як у більш ранньому, так і в більш пізньому віці). Ті чи інші порушення фертильності (здатності до запліднення) виявляються у 50-70% хворих. У чоловіків, які страждають на безпліддя, частота варикоцеле досягає 40%. Лівостороння форма зустрічається в 90-98% випадків. Правосторонній і двостороннє - досить рідкісні патології, які, як правило, мають «особливі» причини, що вимагають детального вивчення.

Фактори ризику розвитку (причини) варикоцеле

виражена фізична активність (підйом вантажів, заняття в тренажерному залі),

запори,

пахові грижі,

системна недостатність (дисплазія) сполучної тканини, вроджена патологія клапанів яїчкової вени.

Клінічно - хвороба проявляється появою в калитці по ходу сім'яного канатика розширених гроздєвидних венозних сплетінь м'яко-еластичної консистенції. Ці сплетення збільшуються при вертикальному положенні тіла і при напруженні і можуть повністю зникати в положенні лежачи.

Найбільш обгрунтованим видається варіант, пропонований керівництвом Campbell `s Urology:

1 ступінь: варикоцелє пальпується (визначається при ручному дослідженні) тільки при пробі Вальсальви (при напруженні);

2 ступінь: варикоцелє пальпується без проби Вальсальви (у спокої);

3 ступінь: розширені вени сім'яного канатика видно неозброєним оком.

Діагностика варикоцеле.

В даний час основним об'єктивним методом підтвердження діагнозу «Варикоцелє» є УЗД - доплерографія. Даний метод з практично 100% точністю дозволяє побачити патологічний зворотний струм крові до яєчка при напруженні. Обов'язковим пунктом стандартного алгоритму обстеження при підозрі на варикоцелє повинна бути спермограма (оцінка параметрів сперми).

Симптоми.

Варикоцелє може не викликати взагалі ніяких скарг у пацієнта і бути випадково виявлено при обстеженні, наприклад з приводу безпліддя або при постановці на облік у військкоматі (безсимптомна форма).

У разі симптоматичного варикоцелє пацієнти найбільш часто скаржаться на:

відвисання і збільшення у розмірах калитки,

відчуття важкості у калитці, що збільшується після тривалого стояння і фізичної активності,

тупі тягнучі болі (може бути відчуття печіння, поколювання) в яєчку, паху, по внутрішній поверхні стеген, зменшення розмірів яєчка і ін

Лікування варикоцелє. Операція.

Лікування - лише хірургічне.

Консервативні методи (лікування без операції): носіння обтягуючих плавок, відмова від підйому важкості, різні медикаменти (венотоніки і т.д.), як правило, неефективні або дозволяють лише на деякий час відкласти операцію з лікування варикоцелє.

Мета всіх поширених сьогодні у світі операцій з приводу лікування варикоцеле одна: радикально заблокувати відтік крові з яєчка по «патологічного» шляху, тобто по лівій яєчкової вені. І, тим самим, створити умови для формування в раньому післяопераційному періоді нових шляхів скидання крові з яєчка - венозних колатералей (частіше - в систему підшкірних вен калитки і стегна).

Є й особлива група операцій для лікування варикоцелє, формування венозних колатералей. При виконанні подібного оперативного втручання хірург з використанням мікроскопа сам накладає анастомози (з'єднання) між розширеними венами сім'яного канатика і розташованими поруч «альтернативними» венами, підходящими по діаметру. Подібний підхід до лікування варикоцелє теоретично більш фізіологічний, на практиці ж - подібні операції до 3 разів триваліші, складніші і дорожче традиційних, а ефект відрізняється незначно.

Найбільш широко використовувані в нашій країні операції Іванісевича і Паломо а саме пересічкння і перев'язку гілок яєчкової вени вище внутрішнього отвору пахового каналу. До справжнього моменту переконливо доведено, що радикальність даної операції невисока. Більш ніж у чверті випадків такого лікування варикоцелє розвивається рецидив варикоцеле. Високий і відсоток ускладнень, таких як водянка яєчка (гідроцеле) - до 15%. З цієї причини подібні операції лікування варикоцелє у розвинених країнах в даний час виконуються порівняно рідко.

Лапароскопічна резекція гілок яїчкової вени - досить поширена в світі операція, що забезпечує в умілих руках майже 90% ефективність лікування варикоцелє при мінімальних побічних ефектах - не більше 3-5%. Основним недоліком даного способу лікування варикоцелє є необхідність наркозу з штучною вентиляцією легенів. Втім, тривалість такого втручання зазвичай не перевищує 20-30 хвилин, і хворі як правило вже на наступну добу можуть йти додому, практично не відчуваючи больових відчуттів. Така операція підійде пацієнтам, які бажають «спати» під час операції і як можна швидше повернутися до звичайного життя без болю і дискомфорту (у тому числі психологічного).

Рентген-ендоваскулярна емболізація яєчкової вени - операція з приводу лікування варикоцелє, що виконується сьогодні досить рідко і тільки в спеціалізованих клініках. Втручання здійснюється без анестезії, як такої, з єдиного проколу стегнової вени. На цьому переваги в основному вичерпуються. Ефективність даного підходу порівняно невисока навіть у експертних руках. У зв'язку з цим подібну операцію важко рекомендувати для широкого застосування.

Оптимальною «відкритою» операцією з приводу лікування варикоцелє на сьогоднішній день можна вважати мікрохірургічну резекцію яєчкові вен субінгвінальним доступом (операція Marmar). Переваги цього методу лікування полягають у тому, що розріз, що виконується нижче зовнішнього отвору пахового каналу, дозволяє максимально радикально і точно перев'язати всі гілки яїчкової вени (до їх можливого розгалуження). При цьому вдається зберегти яєчковую артерію і мінімально травмувати лімфатичні судини. У досвідчених руках подібна операція здатна забезпечити майже 95% успіх при мінімумі ускладнень. Одним з важливих умов виконання подібного втручання є наявність у хірурга спеціальної збільшувальною оптики (мікроскопа або високоякісних лінз). Безсумнівним плюсом даної операції є і можливість її виконання під місцевою анестезією (хоча багато пацієнтів все одно віддають перевагу наркоз).

Таким чином, можна констатувати, що сьогодні у пацієнта є досить широкий вибір методів лікування варикоцелє. Серед «хороших» операцій (про які було сказано вище) краща та, якою найбільш впевнено володіє ваш хірург.

Будьте здорові!

 

Повернутися назад (ЗАХВОРЮВАННЯ)
 

 

 

 

Завжди раді Вам допомогти!

 

 

 

 
 
   


            

 


    
2013 © Всі права захищені.